11. ZYTY Sorular & Cevaplar

Bu sayfada 11. Zeki Yurtbay Tasarım Ödülleri ilgili sorular yanıtlanmıştır. Benzer içeriklerdeki sorular kategorize edilerek cevaplanmış, sorularda yer alan kimlik bilgileri çıkarılarak yazım biçimine müdahale edilmiştir.

Yarışma hakkında tüm bilgilerin yer aldığı şartnameye www.dogadansanatasentasarla.com yarışma adresinden “Kaydol” seçeneğinden üye olarak erişim sağlayabileceğiniz yarışma şartnamesinden ulaşabilirsiniz.

Zeki Yurtbay Tasarım Ödülleri yarışması, sadece öğrencileri kapsayan bir seramik karo tasarım yarışmasıdır. Şartnamede belirtilen bazı şartları sağlayan mezun öğrenciler katılım sağlayabilir.

Şartnameye www.dogadansanatasentasarla.com yarışma adresine girip üye olduktan sonra erişim sağlayabilirsiniz, tarafınıza mail olarak otomatik olarak iletilmektedir.

Evet. Ders almadığınız halde belirtilen dönemde ya da halen öğrenci olduğunuzu ibraz etmeniz durumunda yarışmaya katılabilirsiniz. Bu kapsamda bazı üniversitelerin akademik takvimlerinde değişiklik olduğundan dolayı, Şubat 2023-Temmuz 2023 aralığında öğrenci olanlar yarışmaya katılabilir.

Evet, başvurabilirsiniz.

Yarışmaya katılım sağlayabilirsiniz. BKZ. CEVAP 4

Evet

2023 Bahar Dönemi’nde öğrenci olduğunuzu belge ile göstermeniz gerekmektedir. Bu şartları sağlayan mezun öğrenciler yarışmaya katılabilir. Ekip temsilcisi, Türkiye ve KKTC’deki üniversitelerin Mimarlık, Güzel Sanatlar, Görsel Sanatlar, Sanat ve Tasarım Fakülteleri ile Mühendislik Fakültelerine bağlı mimarlık, görsel iletişim ve tasarım disiplinlerini kapsayan bölümlerinde öğrenim gören ön lisans, lisans ve lisansüstü (yüksek lisans, sanatta yeterlik ve doktora) öğrencileri olabilir. Diğer tüm disiplinlerden öğrenciler, yukarıdaki şartları sağlayan ekip temsilcisinin olduğu ekiplerin üyesi olarak ile yarışmaya katılabilir.

Tasarımınıza yansıtacağınız rutinlerle ilgili bir sınırlama/kısıtlama yoktur.

Evet

Katılım sağlayabilirsiniz.

Ekip üyelerinin de öğrenci olması gerekiyor.

Üye olarak tüm istenilen bilgileri girmeniz ve öğrenci belgesi vb. gibi belgeleri yüklemeniz gerekmektedir. Proje yükleme işlemini 15 Mart’a kadar yapabilirsiniz.

Hayır fiziksel olmak zorunda değildir. Soyut bir çalışma olarak ya da farklı bir yönde sunabilirsiniz.

Katılımcının 2023 Bahar Dönemi’nde öğrenci olduğunu belge ile göstermesi gerekmektedir. Bu şartları sağlayan mezun öğrenciler yarışmaya katılabilir. (Şubat 2023- Temmuz 2023)

Evet. Yarışmaya katılım sağlayabilirsiniz.

Mezun olunan bölüm katılım için uygundur ancak 2023 Bahar Dönemi’nde öğrenci olunduğunu belge ile gösterilmesi gerekmektedir. (Şubat 2023-Temmuz 2023) İkinci üniversite bölümüyle ise sadece ekip üyesi olarak yarışmaya katılım sağlanabilir.

Sadece ekip üyesi olarak katılım sağlayabilirsiniz. Fakülte olarak uygun ancak bölümünüz mimarlık ve tasarım disiplinini kapsamamaktadır.

Bölümünüz tasarım disiplinini kapsamaktadır, katılım sağlayabilirsiniz.

Evet

Evet.

Evet.

Evet, bireysel olarak katılım da sağlayabilirsiniz.

Aynı rumuzu kullanabilirsiniz.

Her bir ekip üyesinin yarışma sitesine kayıt olarak rumuz alması ve giriş yaptıktan sonra kişisel bilgilerini doldurması gerekmektedir. Proje yükleme sırasında ekip üyelerinin rumuzlarını gireceğiniz bir alan çıkacaktır.

BKZ. CEVAP 25.

Evet, eki üyelerinin de üye olmaları ve rumuza sahip olmaları gerekmektedir. Kendi profillerine girdiklerinde istenilen tüm belgeleri yükleyip bilgileri girmeleri gerekiyor. Projeleri sadece ekip liderinin yüklemesi yeterli olacaktır. (Ayrıca BKZ: CEVAP 25)

Ayrı ayrı da yükleyebilirsiniz.

Bireysel olarak en çok 3 proje önerisiyle yarışmaya katılabilirsiniz.

Paftaların üzerinde ve açıklama raporunda isim, rumuz yazmaması gerekiyor. Aksi takdirde projeleriniz jüri tarafından değerlendirmeye alınmaz.

Tasarımlarınızı manuel ya da dijital çizim teknikleri kullanarak istediğiniz programda yapabilirsiniz. Ayrıca el çizimi istenmemektedir.

Yarışmada 1.lik ödülü alan tasarımın uygulanacağı seramik kalıpların ebadı Yurtbay Seramik tarafından belirlenmiştir. Tasarımlar sadece duvar, sadece yer veya duvar+yer olarak çalışılabilir. Seçilen alanda tek ölçü kullanılabilir. Duvar+yer çalışılıyorsa ilgili alanlara özel ölçülerden birer adet seçip ilerlenmelidir.

Tasarımlar sadece duvar, sadece yer veya duvar+yer olarak çalışılabilir. Seçilen alanda tek ölçü kullanılabilir. Duvar+yer çalışılıyorsa ilgili alanlara özel ölçülerden birer adet seçip ilerlenmelidir.

Şartnamede belirtilen teknik formatta yüklemeniz yeterlidir.

Bir duvarda yalnızca tek ölçü kullanabilirsiniz. BKZ: CEVAP 32.

Renk tonu ile ilgili tasarımı yapan kişi istediği renk kombinasyonlarını kullanabilir. Karolardaki rölyef renk skalasında bizi kısıtlamamaktadır. Rölyefli karolarda üzerine montaj edilecek armatür veya klozet için bir problem yaratmamaktadır. Uygundur.

Yer karoları hem duvara hem yere döşemeye uygundur. Duvar karosu tasarımı yapılırken yere döşenmesi düşünülüyorsa, yer karosu ölçüleri baz alınmalıdır. Böylece üretim yöntemi değişecektir.

İkisi farklı özelliktir. Paftalarınız 300 DPI çözünürlükte RGB renk modunda olmalıdır.