İnci Eviner

İnci Eviner'in desen ve videodan performansa, kolektif pratiklere uzanan eserler bütünü, kaynağını desenden alan çok katmanlı işlerden oluşur. Sanatçı, özellikle kadın bedeni üzerinde iktidar ve temsil politikalarını ele aldığı işlerinde öznelliğin nasıl kurulduğunu inceler. Sanatçının video teknolojileriyle geleneksel resim arasında kurduğu karmaşık ilişkiler farklı bir algı biçimi önerir.

Desen Eviner'in işlerinin merkezindedir; pratiğinin hareket noktasını "kâğıt üzerindeki çizgilerle yaratılan ifadeler" diye tanımlar. Sanatsal yaklaşımını, sanat tarihinden alegoriler, ikonlar, çizimler ve mitolojilerden çağdaş ideogramlara ve piktogramlara uzanan geniş bir yelpazeye yayılan sınırsız bir görsel dilin içinde dolaşarak inşa eder, onu sürekli zenginleştirir. Eviner, çeşitli kadınlık, toplumsal cinsiyet ve kimlik politikası hallerinin, kolektif, politik ve sosyokültürel veçhelerine dair kendine has bir ifade biçimi geliştirmiştir. Çocukluktan başlayarak kimliğe dair görüşlerimizi etkileyen tarihsel, söylemsel ve bilinçaltı süreçleri inceleyen sanatçı, kadınlığı tek bir imgeye, kavrama kapatılamayan sınırsız bir imkân alanı olarak görür. Eviner gündelik jestlerden yola çıkarak sadece temsil biçimlerini ve bu temsilleri vücuda getiren yasakları sorgulamakla kalmaz, onlara meydan okur.

İnci Eviner (d. 1956, Ankara). Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim Bölümünden mezun oldu, doktora derecesini aynı üniversiteden aldı. 2019'da 58. Venedik Bienali Türkiye Pavyonu'nda Türkiye'yi temsil etti. 2016'da İstanbul Modern Sanat Müzesinde kapsamlı bir retrospektifi gerçekleşti. Eviner'in kişisel sergileri arasında Drawing Center, New York (2015); Espace Chatelain, Brüksel (2013); Musée d’Art Paris (2011); Whitechapel Gallery, Londra (2009); MAC/VAL ve Vitry-sur-Seine (2009) sergileri bulunuyor. Katıldığı karma sergiler ve bienaller ise British Museum, Londra (2019-2020); Hayward Gallery, Southbank Center, Londra (2018-2019); Liverpool Bienali (2018); Q21 Exhibition Space, Museums Quartier Wien (2018); Gwangju Bienali (2018); Municipal Museum of Jena (2018) ve 13. İstanbul Bienali'dir (2013). 2017'de Sharjah Bienali ödülüne layık görüldü. Aralarında Rauschenberg Foundation, Florida (2017); SAM Art Projects (2010) ve Leube, Salzburg'un (2005) bulunduğu birçok misafir sanatçı programına davet edildi. Eviner'in Deutsche Bank Collection, Centre Pompidou Paris, İstanbul Modern Sanat Müzesi, Guggenheim New York ve TBA21 Vienna gibi önemli uluslararası koleksiyonlarda eserleri bulunmaktadır. Kadir Has Üniversitesi, Sanat ve Tasarım Fakültesinde ders vermektedir. Sanatçı İstanbul'da yaşıyor ve çalışıyor.