2017 JÜRİ

2017 Yılı Jüri Üyelerimiz

Prof. Dr. Ayşegül İzer
MSGSÜ GSF Grafik Tasarım Bölümü Başkanı
1959 yılında İstanbul’da doğdu. 1985 ALU BIH / Sarajevo Üniversitesi, Güzel Sanatlar Akademisi, Grafik Tasarım Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. 1990 1992 yıllarında Mimar Sinan Üniversitesi, Yüksek Lisans ve Sanatta Yeterlik programlarını tamamladı. 2000 yılında kendi tasarım ofisini kurdu. 2005 yılında Profesör oldu ve MSGSÜ – GSF Grafik Tasarım Bölüm Başkanlığı’na seçildi, Pek çok ulusal ve uluslararası sergiye katıldı. Tasarımları Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya gibi ülkelerde sergilendi ve müzelere kabul edildi. 1986 Yılında ilk birincilik ödülünü kazanan tasarımcının toplam 10 adet uluslararası ödülü bulunmaktadır. Halen MSGSÜ GSF Grafik Tasarım Bölümü’nde kadrolu öğretim üyesi ve bölüm başkanı olarak görev yapmaktadır. ESTV–Emre Senan Tasarım Vakfı Kurucu Üyesidir. GMK–Grafikerler Meslek Kuruluşu Üyesidir.
Birsen Canbaz
Seramik Sanatçısı
Birsen Canbaz 1997 yılında İstanbul Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Akademisi Seramik Bölümünden mezun oldu.

İki kişisel sergisi ve çok sayıda katıldığı grup sergileri yanı sıra "Günümüz sanatçıları" ve "TRT" yarışmalarından başarı ödülleri bulunmakta.

İstanbul'da kendi atölyesinde seramik eserlerini üretmeye ve öğretmeye devam ediyor. Popüler psikiyatri dergisi için psikoloji ve sanat hakkında birçok makaleler yazdı.

Kullanımı en yaygın ürünü "sade, orta, şekerli Türk kahvesi fincanı".

Katıldığı karma sergiler ve projelerden bazıları:

"Başlangıç", D'Sanat Galerisi, İstanbul, 2015.

"Giyim Kuşam", Galeri Apel, İstanbul, 2013.

"Starbucks Coffee Tasarım Sergisi" Kanyon, İstanbul, 2009.

"xxx- tasarım Sergisi", İstanbul Tasarım Haftası, 2007.

"Macef Uluslararası Ev Fuarı", Milano, 2007.

"Geri Dönüşüm Tasarım Sergisi", İstanbul Modern Sanatlar Galerisi, 2005.

"Kişisel İzler", Eczacıbaşı / Vitra Seramik Sanat Atölyesi Sergisi, İstanbul, 2004.

"Yaratıcılık Süreci ve Mizah", Bildiri Sunumu, Kocatepe Üniversitesi, Afyon, 2003.

"Sanat Fuarı", İstanbul, 2003.

Defne Koz
Tasarımcı, Koz Susani Design
Koz Susani Design Inc’in kurucusu olan ve çeşitli kıtalara yayılan müşterileri için gerçekleştirdiği uluslararası ödüllü tasarımlarını içeren çalışmalarını Chicago’dan yürüten Defne Koz’un tasarım kavramı, İtalyan Tasarım dünyasının gururlarından olan Ettore Sottsass stüdyosunda aldığı eğitim ve kendisinde bütünleşmiş olan Türk/İtalyan kültürlerinin karışımı ve çok farklı ürün tiplerine olan güçlü merakından etkilenmektedir. İlgi yelpazesi; dijital ses sistemleri gibi yeni teknolojilerin kullanımını/ara yüzünü/çehresini ‘insancıllaştırmak’tan başlayarak geleneksel el yapımı seramiklerin yeniden keşfine kadar uzanmaktadır. Tüm projelerinde ortak olan nokta kendi özgün tasarım dili ve malzemelerin algılama özellikleri üzerinde yürüttüğü araştırmalardır. 2013 yılında Elle Deco International Design Awards Türkiye tarafından Yılın Tasarımcısı ödülüne layık görülmüştür. Defne Koz 2012 Istanbul Design Biennale’nin danışma kurulunda yer almıştır. Akbank Aksanat Danışma Kurulu’nda yer almaktadır. Milano Domus Academy’de, Japonya’da Fukui Prefecture, Londra’da Architectural Association, İstanbul Teknik Üniversitesi, University of Chicago, İstanbul Bilgi Üniversitesi Tasarım Yönetimi Sertifika Programı; Belgrad Design Week’de, Buenos Aires’de Centro Borges gibi kuruluşlarda seminerler düzenlemiş, çeşitli ülkelerde düzenlenen konferanslarda ve üniversitelerde konferanslar vermiştir.
Sertaç Ersayın
Endüstriyel Tasarımcı, Reform-İst Kurucusu
Endüstriyel Tasarım ve Tasarım Stratejileri Geliştirme konusunda uzman olan Sertaç Ersayın ulusal ve uluslararası birçok tasarım yarışmasında jüri üyesi olarak bulunmuştur. IF Tasarım Ödülleri / Hannover, G Mark / Tokyo, Avrupa Tasarım Yönetimi Ödülleri / Eindhoven, Yüksek Hızlı Tren Tasarım Yarışması / Çin, ve Yılın En İyi Tasarım Projesi yarışması / Hindistan gibi birçok ulusal ve uluslararası Tasarım Yarışması’nda jüri üyesi olarak görev almıştır. Design Turkey İcra Kurulu üyesi olan Ersayın, aynı zamanda 2014 yılından beri de ETMK ( Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu ) başkanlığı görevini de sürdürmektedir. Almanya, İtalya, Portekiz, Hollanda, Türkiye, ve Kore gibi birçok ülkeden Tasarım Ödülleri’ne sahiptir. Beyaz eşya, banyo, seramik, karo vb üretim sektörleri için Tasarım Direktörlüğü görevlerini üstlenen Ersayın, ODTÜ Mimarlık Fakültesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nde ve Koç Üniversitesi Yönetim Bilimleri’nde eğitimlerini tamamlamıştır. Halen İstanbul merkezli, Tasarım ve Tasarım Stratejileri geliştirmek üzere faaliyette olan re/form/ist firmasının kurucusu ve yöneticisidir.
Prof. Dr. Sevim Çizer
DEÜ GSF Seramik ve Cam Tasarımı Bölüm Başkanı
1974’te İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi, Seramik dalından yüksek lisans derecesi ile mezun oldu. Sekiz yıl sure ile seramik endüstrisinin değişik alanlarında tasarımcı, yönetici ve danışman olarak görev yaptı. 1984’te D.E.Ü. Sosyal bilimler Enstitüsünden Sanatta Yeterlik derecesi aldı. 1987 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi, GSF, Seramik Bölümü’ nün ve 2009 da “Batı Anadolu Seramik Araştırma Uygulama Merkezi” ’nin kuruluşunu gerçekleştirdi. Halen aynı bölümde Öğretim Üyesi ve Bölüm Başkanı olarak görevini sürdürmektedir. Uluslararası workshoplar ve sergiler düzenlemiştir. Çok sayıda ulusal ve uluslararası sergide yer almış, kişisel sergiler açmıştır.
Raportör
Sarp Tosun
Mimar, Yapı-Endüstri Merkezi Etkinlikler Sorumlusu
Not:Asil jüri ve raportör alfabetik sıralama şeklindedir.
logo