JÜRİ

Jüri Üyelerimiz

Prof. Dr. Sevim ÇİZER
Seramik Sanatçısı
1951 yılında Muğla'da doğdu. İzmir Kız Lisesi'ndeki eğitimini tamamladıktan sonra İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'ne geçti. Burada temel ve mesleki sanat eğitimi alarak seramik bölümünden mezun oldu. Bu dönemlerinde geometrik figüratif çalışmaları ile tanınan Candeğer Furtun gibi seramik sanatçılarından etkilendi ve Sadi Diren tarafından teşvik edildi. Henry Moore ve Jean Arp gibi isimlerin çalışmalarından da bu dönemlerinde haberdar oldu. 1975-1984 yılları arasında çeşitli özel kurumlarda faaliyet gösterdi. 1984'de Dokuz Eylül Üniversitesi'ne akademisyen olarak atandı. Bu üniversitenin güzel sanatlar fakültesinde seramik bölümünün kurulmasına ön ayak oldu. 1996'da ise profesörlüğe yükseldi. İzmir Uluslararası Seramik Sempozyumunun yıllara göre düzenlenmesinde etkin isimlerden biri oldu.[1] 1995 ve 2000 yıllarında Devlet Seramik Yarışması Başarı Ödülü'ne layık görüldü ve hem yerel[2] hem de uluslararası birçok sanat ödülünün seçici jüriliğinde bulundu.[3] Sevim Çizer'in eserlerinde genel olarak Anadolu uygarlıklarına ait figürler dikkat çekmektedir. Kendisi İzmir'de çağdaş seramik sanatının akademik kurumsallığını gerçekleştiren kişilerin başında gelmektedir.[4]Seramik sanatçılığının dışında seramik araştırmalarıyla da ön plana çıkmıştır. Alanının geçmişle olan ilintisi ve kökleri Sevim Çizer'in araştırdığı konuların başında gelmektedir. Bu konuda terra sigillata astarı ve lüster sırları üzerine çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca son dönem çalışmalarında Japon kültür, mimari ve sanatının etkileri görülmektedir.
Melike ALTINIŞIK
MAA Kurucu/ Mimar & Akademisyen

Lisans eğitimini İTÜ Mimarlık Bölümü'nde bölüm birincisi olarak 2003 yılında tamamlamıştır. Londra’da Architectural Association Design Research Laboratory’de mimarlık ve kentsel tasarım üzerine yüksek lisans eğitimi almıştır (AA DRL, 2006).

MAA - Melike Altınışık Mimarlık kurucusu olan Melike Altınışık, mimar, tasarımcı ve akademisyen olarak, tüm çalışmalarında yenilikçi bir yaklaşım ortaya koymayı ve mimarlık pratiğinin yeni tasarım teknolojileri ile kurduğu ilişkisel düşünce kapasitesini geliştirmeyi hedefler.

2006 yılında Londra’da uluslararası platformda ZHA ile başlayan profesyonel mimari çalışmaları ile uzmanlığını, master-plan, yüksek yapılar; konferans merkezi, müze gibi kültürel yapı tasarımlarından özel üretim mobilya tasarımlarına, farklı ölçeklerde, geniş bir yelpazede geliştirmiştir. Kartal Pendik Masterplan (İstanbul), Nanjing Youth Center(Çin), Eli&Edyth Board Sanat Müzesi(USA), Tripoli Konferans Merkezi(Libya) ve Abu Dhabi Performans Sanatları Merkezi (Abu Dhabi)

Çeşitli ulusal, uluslararası ve davetli mimari proje yarışmalarında, sergilerde ve yayınlarda yer aldı. Tasarımları FEIDAD Tasarım Ödülü (Far Eastern International Digital Architecture Design Award) ve İsviçre Sanat Ödülü (Swiss Arts Award) gibi birçok prestijli ödül almıştır. Yapım aşamasında olan projeleri arasında Çamlıca TV ve Radyo Kulesi (Istanbul,Türkiye) gibi ödüllü yarışma ile yapılan projeler de yer almaktadır.

Profesyonel mimarlık çalışmalarına paralel olarak İstanbul Teknik Üniversitesinde Mimari Tasarımda Bilişim Yüksek Lisans Programında DADS17 Tasarım Stüdyosu yürütücüsü olarak ders vermektedir. AA (Architectural Association, London), SAC (Staedelschule of Architecture, Frankfurt) , LAU (Lebanese American University, Beirut), ITU (Istanbul Technical University), BU (Bilgi University, Istanbul) gibi çeşitli eğitim kurumlarına stüdyo yürütücüsü, misafir konuşmacı ve jüri üyesi olarak davet edilmiştir.

Atilla KUZU
Zoom Kurucu Ortak / İç Mimar

Atilla Kuzu, 1963 yılında İstanbul’da doğdu. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü, İç Mimarlık Anasanat Dalı’ndan 1987’de mezun oldu. Redesign şirketinin 5 ortağından biriydi. 1994 yılında Levent Çırpıcı ile birlikte ZOOM TPU (Tasarım Proje Uygulama) firmasını kurdu. Büyük mağaza ve butik tasarımları üzerinde ağırlıklı olarak çalıştı.

1999 yılında Japonya’nın Asahikawa kentinde düzenlenen “Design with Love Love with Wood” sloganlı IFDA’nın ahşap mobilya tasarımı üzerine düzenlemiş olan yarışmada 44 ülkeden 757 tasarımcı arasında “Taklamakan” isimli oturma tasarımıyla finale kaldı.

IFDA’nın 3 yılda bir düzenlediği ahşap mobilya tasarımı yarışmasında (2002) 46 ülkeden 820 katılımcı arasında “Barringer” adlı sehpa tasarımıyla 30 tasarımcı arasına seçildi ve Japonya’da üretilmeye başlandı. Atilla Kuzu, halen büyük mağaza, ofis, hastane, poliklinik ve otel projeleri üzerine çalışmaktadır.

2009 yılında ortağı Levent Çırpıcı’yla iç mimari tasarımını yaptıkları Acıbadem Maslak Hastanesi’yle WAF’ta(World Architectural Festival) “iç mimari tasarım” kategorisinde 16 finalist arasında yer aldı. Barringer’ın ardından 2010 yılında CONDE HOUSE firması için, üretici firmanın isteğiyle “ATILLA” ismi verilen 6 üründen oluşan seriyi tasarladı. Uluslararası YAPI İstanbul 2010 fuarında Aspen Yapı Sistemleri firması için tasarladığı standla “Amacına uygun tasarlanmış Stand” kategorisinde birinci seçildi.

Halen büyük mağaza,ofis, konferans salonu, hastane, poliklinik, otel projeleri üzerine çalışırken, Türkiye’de Nurus, B&T design, 888 Design firmalarına, Japonya’da CONDE HOUSE firmasına mobilya tasarımları verirken İNTEMA için mutfak tasarımı çalışmalarını sürdürmektedir.

Halen hastane içmimarisi üzerine birçok projeye ortağı Levent Çırpıcı ile birlikte imza atan Atilla Kuzu 2009 da Acıbadem Maslak, 2011 yılında da LIV Ulus projeleri ile WAF ( Dünya mimarlık festivalinde) İnterior fitout, Health ve Commercial kategorilerinde finale kalmıştır.

Prof. Dr. Ayşegül İZER
MSGSÜ Grafik Tasarım Bölümü Öğretim Üyesi
İstanbul’da doğdu,
1985 ALU BIH / Sarajevo Güzel Sanatlar Akademisi, Grafik Tasarım Bölümü'nde lisans eğitimini “cum laude-üstün başarı” derecesiyle tamamladı.
1990 MSÜ, GSF Grafik Bölümü'nde, Yüksek Lisans eğitimini tamamladı.
1992 MSÜ, GSF Grafik Bölümü'nde, Sanatta Yeterlik eğitimini tamamladı.
2000 yılında B+ (positive) ismiyle kendi tasarım atölyesini kurdu.
2005 yılında Profesör oldu.
2005 - 2017 tarihleri arasında MSGSÜ-GSF- Grafik Tasarım Bölüm Başkanlığı’nı yürüttü.
ESTV-Emre Senan Tasarım Vakfı kurucusu ve GMK-Grafikerler Meslek Kuruluşu üyesidir.
İşleri dünya çapında birçok yayında, sergide, koleksiyonda ve müzede yer aldı, seminerler verdi, çalışmalar yönetti, jüri üyelikleri yaptı.
Mesleki konularda yazıları yayınlandı.
12 uluslararası ödül kazandı.
Sertaç ERSAYIN
Endüstriyel Tasarımcı, Reform-İst Kurucusu
ODTÜ Mimarlık Fakültesi Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümü mezunu olan Sertaç Ersayın, Koç Grubu’nun Teknoloji Geliştirme ve Mühendislik Bölümlerinde Tasarım uzmanı olarak kariyerine başlayan Ersayın, G. Çin’de tasarım ve üretimini yaptıkları DeiChung JV’nin ve Hong Kong’daki uluslararası pazarlama şirketinin yönetimini 3 yıl gerçekleştirdi. Yine aynı şirket bünyesinde olan Demirdöküm’de Tasarım Grubunu kurdu ve 8 yıl yönetti. Dünyanın en prestijli tasarım yarışmalarından olan IF Design Award / Hannover ve Design Management Europe’da jüri üyeliği bulunan Ersayın, Design Turkey, IMMİB, Mobilya Tasarım Yarışması, IDW (Istanbul Design Week) Yılın Tasarımcısı, Design Spirit, W Hotel Design Competition, MarketingIST, Philips TV Yarışması, Seramik Tasarım Yarışması, Ambalaj Tasarımı, POPAI OMA (Satış Noktasında Tasarım) gibi birçok farklı kategoride profesyonel ve öğrencilere açık tasarım yarışmalarında da 150'yi aşkın tasarım yarışmasında jüri üyeliği yaptı. Halen ETMK Başkanlığının yanı sıra kurucusu olduğu Reform-ist Stratejik Tasarım ve İnovasyon Yönetimi şirketinin sorumluluğunu üstlenmektedir.
logo