2016 JURİ ÜYELERİ

Ali Bakova
Tasarımcı / Ali Bakova Design

Halen, tasarım-marka danışmanı ve küratör olarak serbest çalışıyor. Lisansını ODTÜ-Mimarlık Fakültesi, Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümünde tamamlamıştır (d. 1962). ETMK-Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu (Ankara, 1988) kurucularından ve merkez yönetim kurulu üyesidir. Raks İzmir, Gön Deri İstanbul, Yapı Kredi Bankası reklam ve halkla ilişkiler departmanında product manager olarak mesleki deneyimlerini paylaştı. 2005 yılından bu yana Paşabahçe, Denizli Handmade, Şişecam, Nude Glass, Armaggan Uniqe by Design markaları için tasarımlar üretmekte. İstanbul’da 2008 yılından bu yana, farklı üniversitelerin ürün tasarımı bölümlerinde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak derslere giriyor. Tasarımları yerel ve uluslararası sergilerde ve müzelerde sergilenmiştir (Museum der Dinge, Berlin – Marta Herford Museum, Almanya – Doğunun Prensleri Sergisi Viyana, Avusturya). ‘Destinatin to İstanbul’ seçkisinde üç tasarımı Museum of Modern Art (MoMA, NewYork-Tokyo) satışa sunulmuştur. Wanted Design 2013- NewYork yılın cam seçkisi ‘Extra carafe set’ sergilemesi, Le Observeur de Design 2012-Paris, ‘Pisa carafe set’ yılın cam tasarımı–Nazen likör şişesi ile yılın cam tasarımı ödülünü aldı (ASD, 2014). Asya Tasarım Ansiklopedisi-Enynclopedia of Asian Design Türkiye seçkisine ‘Crazy Mustafa’- robodoll handmade in jail’ tasarımı davet edildi. ‘Art&Design sınırların erimesi’, ‘Arabesque-Grotesque’, ‘Birdfeeder-Birdhouse’ workshop’larını düzenledi. Atölye Maslak-maker kültürü platform sergisinin eş küratörü (42 Maslak, 2015). İstanbul Tasarım Bienali, 2014 ‘Maslak Çeperde-Archi-Walk’ temalı gezi rotası yürütücüsüydü. YEM Altın Çekül yılın inovasyon yapı ürünü 2015/09 , İstanbul Designweek 2010/05 yılın tasarımı ve genç tasarımcısı seçkilerinde, Design Turkey–Good Design 2008, uluslararası jürisinde yer aldı. Bakova, 2004 yılında İstanbul’da düzenlenen ‘Adesign Fair Tasarım Buluşmaları’nın küratör tasarımcısıydı.

Atilla Kuzu
İç Mimar, Tasarımcı / Zoom-TPU Kurucu Ortağı

Atilla Kuzu 1963 yılında doğdu. Marmara Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü, İç Mimarlık Anasanat Dalı’ndan 1987’de mezun oldu. 1994 yılında ortağı mimar Levent Çırpıcı ile Zoom / Tpu  (Tasarım Proje Uygulama) firmasını kurdu. 2001 yılında Figen-Servet Yazıcı Ev projesi ile prestijli Ağa Han Mimarlık Ödülleri’ne aday gösterilirken, 2009 ve 2011 yıllarında Maslak Acıbadem ve Liv Ulus projeleriyle WAF ödüllerinde finalist oldu. YAPI-TURKEYBUILD tarafından 2010, 2011 ve 2015 senelerinde fuar standı tasarımları ile üç kere birincilik ödülü aldı. 2010 yılında Intema için tasarlanan ’Open’ serisi Elle Decor International Awards ‘Yılın En İyi Mutfak Tasarımı’, 888 firması için tasarlanan ‘Angle’ masa Design Turkey ’En İyi Tasarım’ ödüllerini aldı. 2011 yılında Elle Decor International Awards ‘Yılın Tasarımcısı’ seçilen Atilla Kuzu’nun 2012 yılında Intema için tasarladığı ‘Fluido’ ise ‘En İyi Mutfak’ dalında birincilik ödülüne layık görüldü. 2015 yılı içerisinde bir Zoom Tpu markası olan Ozon Design için tasarladığı “Mantis” ile de konsept mobilya tasarımı kategorisinde Red Dot Design Award’ın sahibi oldu. ‘Taklamakan’ bank ve ‘Barringer’ sehpa tasarımları Japonya’da International Furniture Design Fair ödüllerinde finalist olan Kuzu, ürün tasarımlarının yanı sıra ağırlıklı olarak iç mimari ve mimari projelerine devam etmekte.

Prof. Ayşegül İzer
MSGSÜ GSF Grafik Tasarım Bölümü Başkanı

1959 yılında İstanbul’da doğdu. 1985 ALU BIH / Sarajevo Üniversitesi, Güzel Sanatlar Akademisi, Grafik Tasarım Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. 1990 1992 yıllarında Mimar Sinan Üniversitesi, Yüksek Lisans ve Sanatta Yeterlik programlarını tamamladı. 2000 yılında kendi tasarım ofisini kurdu. 2005 yılında Profesör oldu ve MSGSÜ – GSF Grafik Tasarım Bölüm Başkanlığı’na seçildi, Pek çok ulusal ve uluslararası sergiye katıldı. Tasarımları Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya gibi ülkelerde sergilendi ve müzelere kabul edildi. 1986 Yılında ilk birincilik ödülünü kazanan tasarımcının toplam 10 adet uluslararası ödülü bulunmaktadır. Halen MSGSÜ GSF Grafik Tasarım Bölümü’nde kadrolu öğretim üyesi ve bölüm başkanı olarak görev yapmaktadır. ESTV–Emre Senan Tasarım Vakfı Kurucu Üyesidir. GMK–Grafikerler Meslek Kuruluşu Üyesidir.

Prof. Sevim Çizer
DEÜ GSF Seramik ve Cam Tasarımı Bölüm Başkanı

1974’te İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi, Seramik dalından yüksek lisans derecesi ile mezun oldu. Sekiz yıl sure ile seramik endüstrisinin değişik alanlarında tasarımcı, yönetici ve danışman olarak görev yaptı. 1984’te D.E.Ü. Sosyal bilimler Enstitüsünden Sanatta Yeterlik derecesi aldı. 1987 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi, GSF, Seramik Bölümü’ nün ve 2009 da “Batı Anadolu Seramik Araştırma Uygulama Merkezi” ’nin kuruluşunu gerçekleştirdi. Halen aynı bölümde Öğretim Üyesi ve Bölüm Başkanı olarak görevini sürdürmektedir. Uluslararası workshoplar ve sergiler düzenlemiştir. Çok sayıda ulusal ve uluslararası sergide yer almış, kişisel sergiler açmıştır.

Şule Koç
Tasarım Direktörü / Şule Koç Design

Şule Koç, mekansal tasarım ve ürün tasarımına odaklanan İstanbul merkezli
bir endüstri ürünleri tasarımcısıdır. 1982 doğumlu tasarımcı, Orta Doğu
Teknik Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nde lisans eğitimini
tamamlayıp çeşitli tasarım ofislerinde çalışmış, ardından 2010 yılında
kendi tasarım stüdyosunu kurmuştur. Mobilyadan aydınlatmaya, yapı
sektöründen ulaşım sektörüne kadar farklı sektörlere tasarım hizmeti veren
Şule Koç, pek çok uluslararası ödülün sahibi olmuştur. Tasarım anlayışında
yenilik, etkileşim ve zamansızlık arayışında olan Şule Koç için insanlara
ilham veren deneyimler ortaya koymak en büyük motivasyonudur.

Danışmanlar
Belgin Günaydın
Yurtbay Seramik Ür-Ge ve Tasarım Müdürü
Tuba Korkmaz
Yurtbay Seramik Tasarım ve Ür-Ge Yöneticisi

Raportör
Sarp Tosun
Yapı-Endüstri Merkezi Etkinlikler Uzmanı

Not: Asil jüri, danışmanlar, raportörler listesi alfabetik sıralama şeklindedir.